kolorowe folie

Transformacja barwy pojazdu – wyklejanie automobilu

Nieraz zdarza się, iż nabyty przez nas wehikuł z drugiej ręki bynajmniej nie ma wyśnionego odcienia, lecz nabyliśmy go bo był w odpowiednim stanie technicznym i posiadał atrakcyjniejsze wyposażenie. Nieraz nawet kupując nowy pojazd lista możliwych kolorów nadwozia ma prawo wydawać się licha. Wtenczas z pomocą przybędzie nam folia do gruntownego obklejenia samochodu.

Pokrywanie samochodu folią to coraz popularniejsza także w naszym kraju forma zmiany koloru auta. Co roku otwiera się jeszcze więcej zakładów, które to mogą należycie przykleić folię automobilową. Ten rodzaj upiększania przyszedł bezspornie z krajów zachodnich, gdzie jest już bardzo popularny. Tam ludzie stosunkowo szybko zrozumieli, że jest to łatwiejszy prędszy i również przystępniejszy środek na pełną odmianę auta.

Pigment wykorzystywany w produkcji folii na samochody.

Pigment wykorzystywany w produkcji folii na samochody.

Jak zatem wygląda takie wyklejenie? Arkusze folii są kładzione na odpowiednio przygotowaną detergentami karoserię automobilu. W kosztowniejszych wariantach montażu auto rozbierane jest z nieskomplikowanie demontowalnych części karoserii jak drzwi, oświetlenie, migacze, lusterka i tym podobne. Oczywiście folię da radę nakleić i bez obnażania nadwozia, jednakże demontaż elementów pozwala na łatwiejsze a także lepsze wkomponowanie kawałków folii i z tego powodu wyższą jakość wykończenia wykonanej przemiany. Fachowe warsztaty umieją tak uskutecznić proces powtórnego montażu, że jakość zmontowania nadwozia jest zgodna z seryjną.

Jeśli auto jest roboczo przystosowane, następuje przyklejenie folii. Stanowi to proces dosyć trudny, gdyż folia ma małą grubość (od pięćdziesięciu do stu tysięcznych części centymetra) dodatkowo ma niesłychanie mocny klej. W dłuższej perspektywie stanowi to o wysokiej jakości transformacji, jednak niezwykle utrudnia montowanie. Jakby tego było mało folia nakładana jest dużymi arkuszami, naturalnie aby nie było widać śladów łączenia na elementach karoserii i całość była całkowicie gładka. Trzeba zrozumieć jak ważne w toku naklejania są warunki cieplne. Temperatura bywa precyzyjnie wskazana w dokumentacji producenta folii, a po skończeniu obklejania auto potrzebuje zostać precyzyjnie ogrzane.

Po ukończeniu, w przypadku prawidłowo zrealizowanej operacji, skutek może być niezwykły. Z zewnątrz bynajmniej nie da się zaobserwować, że auto jest oklejone. Istotnym jest dodatkowo fakt kilkuletniej (nierzadko nawet 10 – letniej) gwarancji na zrealizowane modernizacje.