Koperty kurierskie – z czego są wytworzone oraz w jaki sposób się je tworzy?

Koperty kurierskie są rewolucyjną i niezwykle bezpieczną metodą pakowania towarów do przewozu. Tymczasem wielu polakom określenie to nie budzi żadnych skojarzeń, dla tego również znaczące jest, by wspomnieć z jakich surowców zbudowane są koperty kurierskie i jak przebiega sam proces ich produkowania. Trzeba podkreślić, iż solidne przedstawienie całego przebiegu produkcji zajęłoby naprawdę mnóstwo czasu, bowiem jest to sprawa dosyć uciążliwa, z tego powodu też w tym felietonie poruszone pozostaną zaledwie najważniejsze rzeczy, które umożliwią pokazać całe zjawisko.

Czym jest polimer etenu?

Polietylen jest giętkim, woskowatym i podatnym na obróbkę cieplną surowcem, który nie posiada żadnego koloru. To właśnie z polietylenu, a dokładniej z jego granulek, wytwarza się koperty kurierskie, które charakteryzują się nieprzepuszczalnością pary wodnej, co przekłada się to na, że jest to przedmiot hydrofobowy. Jakby tego było mało produkt ten jest niepodatny na działanie ujemnych temperatur oraz chemikaliów, co sprawia, iż wyrób, który obłożony jest polimerem etenu jest na dobrą sprawę absolutnie ochroniony przed negatywnymi działaniami.

Płachta polietenowa

Naturalnie z polietylenu nie wytwarza się kopert foliowych, a z jego granulek. Płachta polietenu tworzy się techniką tak zwanego rozdmuchiwania lub też wylewu przemysłowego, co polega na tym, że przez obróbkę cieplną granulat jest roztapiany.

W jaki sposób odbywa się produkcja foliopaku kurierskiego?

Przede wszystkim niezbędne są do tego procesu profesjonalne maszyny do zgrzewania, które to z płachty wytworzonej z polimeru etenu potrafią wyciąć odpowiednie elementy o przeróżnych rozmiarach. Pierwszym etapem jest złożenie folii polietenowej na maszynie, która automatycznie składa ją we właściwy, wskazany przez nas wzór i przygrzewa kanty. Przygrzewanie jest wyjątkowo ważne, ponieważ w następstwie mamy gwarancję, że z wnętrza koperty kurierskiej nic nie wypadnie ani nie wpuści ona żadnej wody do wnętrza. Podczas procesu zgrzewania szalenie ważne jest naturalnie to, by zostawić jedną krawędź wolną dlatego, by móc zapakować później do niej artykuły. W niesklejonej części foliopaka kurierskiego umieszcza się paseczek z woododpornym klejem który zabezpiecza się dlatego, by we właściwym momencie można go było zerwać i zabezpieczyć całość po opakowaniu paczki.

Pomimo tego, że foliopak wydawać się może rzeczą zwykłą i prostą do wykonania to cały proces jego powstawania wcale na to nie wskazuje. Bez profesjonalnych maszyn oraz odpowiednich półproduktów nie jesteśmy w stanie wykonać koperty kurierskiej.